Infografika Shoptet – e-shopy v roce 2016

Zajímá vás, jak si vedly české internetové obchody v roce 2016? Je jedno, jestli jste e-shopař, nebo o založení internetového obchodu teprve uvažujete. Podívejte se na přehlednou infografiku, kterou pro vás připravil tým Shoptetu a Zbozi.cz.

EET

55 % internetových uživatelů pravidelně surfuje na mobilu nebo tabletu. Je proto důležité přizpůsobit design svého obchodu. Pomocí mobilu nakupuje 35 % uživatelů. Vloni byla čísla nižší: mobilní připojení využívalo pouze 50 % a k nákupům je využívalo 30 % lidí. „Počet uživatelů, kteří mají přístup na internet z mobilních telefonů, poměrně výrazně narůstá a je dobré přizpůsobit tomuto trendu i samotné e-shopy. Optimálním řešením je responzivní šablona, která se přizpůsobí podle toho, na jakém zařízení je obchod spuštěn a zákazník tak není nucen zaostřovat na drobné texty, přibližovat fotky nebo třeba neobratně vyplňovat malá políčka objednávkových formulářů. Tyto kroky totiž mohou potenciálního zákazníka od nákupu rychle odradit,“ komentuje Miroslav Uďan.

EET

Tolik je u nás obchodů?

V České republice nyní funguje přibližně 38 500 e-shopů, oproti loňsku nárůst o 500. Jestli dojde k dalšímu nárůstu během roku 2017 je ve hvězdách. Vzhledem k nástupu EET je možné, že počet aktivních e-shopů spíše klesne. Povinnost elektronicky evidovat tržby bude mít každý, kdo při svých obchodech přijímá platby v hotovosti, kartou, různými šeky či stravenkami. Netýká se tedy jen kamenných prodejen a stánků, ale i e-shopů.

EET

Nejlepší je vlastní výdejní místo

Podle infografiku jsou Češi stále ještě lehce nedůvěřiví. Bojí se zejména on-line plateb kartou, bojí se, že někdo zneužije jejich data, případně je okrade o peníze. Zároveň si rádi prohlédnou věci naživo. Proto, když nemůžete investovat do kamenné pobočky, nechte si vytvořit profesionální fotky svých produktů.

Překonaná hranice

Letos se poprvé přehoupl celkový obrat tuzemských internetových obchodů přes magickou hranici 100 miliard Kč, v roce 2015 přitom činil „pouhých“ 81 miliard. To znamená, že lidé nakupují rok od roku více. A tenhle trend se určitě objeví i v dalším roce.

Největší české e-shopy

Které internetové obchody jsou ty největší? Určitě tyhle giganty znáte: Alza.cz, Mall.cz a Datart.cz. Hodně se posunul e-shop s dámskými parfémy Notino (dříve parfums.cz), který byl už vloni v TOP 5, letos však jeho obrat vzrostl o celých 30 % na 6 miliard Kč.

Typ dopravy

Ačkoli jsou služby České pošty často velmi pofidérní, mnoho lidí na ně nadává a stěžuje si, více než 40 % objednávek si Češi nechali doručit právě přes tohoto dopravce. Je to s podivem, když si čtete různé recenze a negativní příspěvky na internetu. Je však možné, že i zde dojde v průběhu roku 2017 k velkým změnám.

Jaké výsledky překvapují nejvíce vás?

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Naše-domy.cz

Český-magazín.cz

Krásné-bydlení.cz

Spread the love
  •  
  •  
  •