Psi a svrab

Svrab není jíž podle svého názvu vůbec příjemná záležitost. Způsobují ho roztoči, kterým se odborně říká zákožka svrabová. A trápí lidi i jejich nejlepší přátele – psy. Ty je třeba obzvlášť chránit, neboť příznaky není vůbec jednoduché rozpoznat. Pokud se se svrabem nic nedělá, může způsobovat alergické reakce. Co s tím?

Průběh svrabu

Pokud se dospělé zákožky dostanou na kůži zvířete, začíná v podstatě jejich reprodukční cyklus. Tento druh roztoče totiž přežívá ve spodní vrstvě kůže, kde vrtá chodbičky a klade vajíčka. Vývoj zákožek pak trvá pouhých 17 – 21 dní. I právě proto se toto onemocnění tak rychle šíří.

Začíná sice menšími, ale o to značně více svědivými zarudlými částmi kůže. V důsledku přirozené reakce psa, jež se neustále škrábe a líže, se onemocnění ještě více šíří. Škrábání může vést až k silnému zánětu kůže s bakteriální infekcí. Vlivem stále intenzivnějšího škrábání vznikají různá povrchová poranění jako krvácení či praskliny. Do otevřené rány se poté může dostat bakteriální kontaminace, jež bývá často označována za viníka celkového onemocnění. Pes je pak léčen neefektivně. A to je jen jedna z dalších hrozeb, jež svrab přináší.

Možnosti alergie

Pro úplnou diagnostiku je třeba navštívit veterináře. Zvláště v začátcích onemocnění je velmi složité určit, o co se právě jedná. Velmi podobný průběh mají také psí alergie. Provází je vysoká svědivost, nervozita zvířete a v nejhorších případech také vypadávání srsti.

Způsobovat ji může mnoho faktorů. Již zmíněný roztoč, pyl, tráva nebo také nevhodná potrava. Alergie jsou u psů obecně velmi rozšířeným problémem. Není to však konec světa. Pokud je pes správně diagnostikován, dnešní veterinární péče je schopna problémy téměř potlačit. Zcela vyléčit alergii ale není možné. To však neznamená, že bude zvířeti snížena kvalita života.

Pro více informací navštivte https://www.genomia.cz.

Spread the love
  •  
  •  
  •